Andrzejkowa zabawa w naszym Przedszkolu.

Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.” Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna.

Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Dnia 29 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki.
To wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń, ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta, mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską i tą daleką… Dzieci wraz z Paniami rozwiązywały magiczne zadania i wróżby. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wspólnie z nauczycielkami dzieci odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

dzieci z Jeżyków układają buty

grupa jeżyki rzuca grosik do miski

grupa motylki na tle dekoracji

zabawa taneczna w gupie motylki